•  
  •  

Slovenským chodcom na 20 km na 12. európskom šampionáte do 23 rokov vo švédskom Gävle sa príliš nedarilo. Lepšie dopadla Ema Hačundová, ktorá obsadila v konkurencii 21 pretekárok 18. miesto časom 1:48:32 h. Dominikovi Černému preteky vôbec nevyšli, silou vôle došiel do cieľa za 1:38:14 h a skončil devätnásty. Vo výsledkovej listine boli za ním už len Francúz Bordier, ktorý preteky nedokončil, a diskvalifikovaný Grék Tzatzimákis.

Černý začal celkom dobre (5 km za 21:19), no ďalšiu “päťku” zašliapal len za takmer 24 minút (10 km za 45:14), čo jasne naznačilo, že nebude mať svoj deň. V porovnaní s predošlými ME “23” pred dvoma rokmi v Bydgoszczi skončil o jednu priečku horšie.

“Nedokážem si vysvetliť, čo sa stalo. Na ME som prišiel v najlepšej forme v mojom živote. Absolvoval som rýchlostné tréningy, aké ešte nikdy doteraz. Toto mal byť môj zatiaľ najúspešnejší šampionát a stalo sa to, že som sa celý čas neskutočne trápil. Od ôsmeho kilometra mi zaľahlo v ušiach, v istých okamihoch sa mi zahmlievalo pred očami, musel som zopárkrát zastaviť a poriadne sa vydýchať. nechcel som však pripustiť možnosť, že preteky nedokončím. Tempo mi trápne kleslo až nad päť minút na kilometer, ale jednoducho som musel dôjsť. Bojoval som, ako som vedel,” vravel v cieli sklamaný Dominik Černý.

Dvadsaťročná študentka práva na UMB v Banskej Bystrici Hačundová, ktorú pripravuje trojica Roman Benčík, Ľuboš Machník, Ondrej Malík, sa vo štvrtej dvadsiatke v živote (v priebehu troch mesiacov) v prvom roku seniorskej kariéry druhýkrát dostala pod 1:50 h. Rýchlejšia ako v Gävle bola len 28. apríla v maďarskej Békéscsabe, kde si zašliapala osobný rekord 1:45:35 h. Pokus o zlepšenie tohto času v Gävle jej prekazila kríza v záverečných piatch kilometroch. Dovtedy sa posúvala dopredu, z 21. sa dostala na 16. miesto a medzičas na 10. kilometri 52:55 min naznačoval šancu na “osobák”

“Teplota v porovnaní s tým, aká bola doma počas prípravy na ME, bola super. Do 12. kilometra sa mi išlo výborne, cítila som sa na to, že môžem ísť do toho. Postupne som sa dostávala dopredu, no prišiel kritický šestnást-sedemnásty kilometer.Dostala som kŕče do brucha, musela som to predýchavať a chvíľku som sa z tohto stavu spamätávala,” opisovala Ema Hačundová preteky v Gävle. “Zašla som si druhý výkon v kariére, preto nie som nespokojná. Na desiatom kilometri som mala v porovnaní s medzičasom pri osobáku v Békéscsabe minútu k dobru, no posledných päť kilometrov bolo tvrdých. Mrzí ma to, ale idem ďalej.”

Pre chodkyňu pochádzajúcu z Borského Mikuláša bol štart na ME “23” piaty na vrcholnom podujatí v kariére, predtým bola 32. na MS 2015 do 18 rokov, 16. na ME 2016 do 18 rokov, 13. na MEJ 2017 a 28. na MSJ 2018.

(GB)

FAKTY z GÄVLE
MUŽI
20 km chôdza (21 účastníkov): 19. Dominik Černý (SR) 1:38:14
ŽENY
20 km chôdza (21 účastníčok): 18. Ema Hačundová (SR) 1:48:32

Text k foto:

Ema Hačundová na trati dvadsiatky v Gävle.

Převzato z www.atletika.sk

Výsledky:

https://www.european-athletics.org/competitions/european-athletics-u23-…